Зимата все още е в разгара си, но малко остава и пролетта ще почука на вратата. Стара е традиция на 1 март хора и животни да се закичват с мартеница – традиционно в бял и червен цвят. Четвъртото издание на Националния конкурс „Мартеници от гайтан“ се провежда от музей „Етър“ през 2025 година. На 1 март ще бъдат обявени победителите, чиито мартеници остават във фонда на музея, а за другите се провежда търг, със средствата от който се подпомага благотворителна кауза.
Наградените мартеници от предходните три издания са експонирани още през февруари в зала 3.1. на Музейния център. След обявяването на победителите в Националния конкурс, техните творби също ще станат част от тази изложба.
Екипът на музей „Етър“ организира Национален конкурс за мартеници, изработени от гайтан за деца и младежи до 18 години от 2018. Целта е да се обогатят знанията им за първомартенската обредност, да се провокира интерес към гайтана и приложението му днес, да се насърчи творчеството на младите хора.
Специалисти от музей „Етър“ дори разработиха Наръчник за направа на мартеници от гайтан, който е със свободен достъп и може да се ползва не само от участниците в конкурса.Мартеницата е амулет – предпазва от болести и беди, въплъщава надеждите и страховете на хората от капризите на времето и превратностите на съдбата. Мартеницата се маха като се види щъркел, лястовица или цъфнало дърво. Връзва се на овошка или се пуска в река, но не се изхвърля, за да не отиде на боклука късмета на човека или дома.
Смята се, че „непревъртен конец не е мартеница”. Червеният цвят е символ на кръвта и живота, а белият – на чистота и щастие. Червеното се приема за женското начало, а бялото – за мъжкото, затова много мартеници и днес се оформят като мъжка и женска човешки фигури с имената Пижо и Пенда или Рачо и Дешка.
Гайтанът е плетен вълнен шнур, използван за украса на българското народно облекло. Широкото му приложение през XIX век води до механизация на процеса на плетене, чрез въвеждането в употреба на гайтанджийските чаркове. Днес такива чаркове, както и самия процес на изплитане на гайтан, могат да се видят единствено в Гайтанджийската работилница на музей Етър. Съвременните възможности за използване на гайтана са разнообразни. Той намира приложение при декорацията на дрехи и чанти, при изработването на пана и бижута, особено подходящ е и за направата на мартеници – един от най-българските обредни символи.
Март е единственият месец в годината, свързван с женски образ (на Баба Марта). Символ е на пролет, на здраве и плодородие – като пожелание в началото на новия цикъл в природата.
Национални конкурси на музей „Етър“