Замогналите се габровци повишават изискванията си към начина на живот. Европейското влияние в бита променя интериора на къщите, делниците и празниците протичат в нов, различен ритъм. С появата на централен водопровод и канализация в града, в домовете се изграждат бани и тоалетни. Чардакът преминава в закрито помещение с вътрешна стълба, за децата се правят отделни стаи, леглата стават по-големи и удобни, навлизат в употреба нощните шкафчета. Масите са с разнообразни форми и размер, заобиколени от тапицирани столове и кресла. Към медната и глинената посуда се прибавят изящни порцеланови и стъклени сервизи. Лоениците се заменят от газени и електрически абажури, внасят се музикални инструменти, огледала, часовници и т.н.
Експозицията включва обширно фоайе с издигната част (кьошк), от което се влиза в гостната стая и огнищеното помещение (хашево), което е преходно към спалнята. Във фоайето и кьошка семейството пие кафе и посреща гости. На виенската закачалка домакините и гостите окачват връхните си дрехи и оставят чадърите си. Голямото огледало позволява влизащите и излизащите от дома да се уверят в добрия си външен вид. Стенният часовник отмерва все по-ценното време, а телефонът, като последна модна придобивка, показва високия стандарт на обитателите на къщата.
Гостната е обзаведена с предмети от Виена, Букурещ, Одеса и Цариград. Отоплява се с печка, а полилей осветява изящния чешки порцеланов сервиз на масата. Дървеният под е застлан с красив котленски килим. Двойните пердета от вносен плат и дантела, лакираната маса, меката мебел и красивият бюфет показват охолство и уют. В тази приятна атмосфера се приемат гости, слуша се музика от грамофон с пружина, пие се чай от самовар. Храната се поднася в специални чинии, напитките се наливат в стъклени и сребърни сервизи, използват се прибори. Сукманът и роклето, потурите и абата отстъпват място на модни и елегантни дамски и мъжки костюми.
В преходното помещение към спалнята е обособено малко пространство за домакинята и нейната помощница. Шевната машина е все още необходима за дребни ремонти на облеклото. Посудата от месинг и порцелан с китайски мотиви служи по-скоро за декорация. Огнището е остатък от средата на ХIХ век, когато е многофункционално и служи едновременно за отопление и готвене.
Спалнята е обзаведена с двойни легла в стил късен сецесион. Скринът с огледало е с мраморен плот. На него са порцелановите кана и леген за тоалет на собствениците. Гардеробът и параванът са внос от Виена, а покривката за легло и калъфките с дантелена украса—от Букурещ. Подът на спалнята е застлан с чипровски килим и пътека. За допълване на обстановката в един уютен търговски дом през 30-те години на миналия век допринасят семейният портрет, книгите и стилните аксесоари.