От 2019 г. музей „Етър“ е част от
Форум за славянски култури. В тази международна организация членуват авторитетни музеи от славянски страни. Всяка година на специална церемония Форум за славянски култури раздава наградите „Жива“—за най-добър славянски музей и за най-добро място на културно наследство. Има и няколко съпътстващи награди, чрез които се стимулират номинираните институции. „Етър“ е първият български носител на една от двете големи награди.
Връчването на статуетката за 2020 г. става през янаури 2022 в столицата на Сърбия Белград. „Етър“ е обявен за най-добро място на културно наследство.
През 2017 г. музей „Етър“ става член на Българския национален комитет на Международния съвет на музеите (
Bulgarian National Committee of ICOM). Организацията (
International Council of Museums) обединява 172 комитета, 35 000 членове и 20 000 музеи. Форум на експерти, ICOM е гласът на музейните специалисти на международна сцена, отправя препоръки по проблеми на културното наследство, насърчава изграждането на капацитет и повишава обществената осведоменост чрез глобални мрежи и програми за сътрудничество. През 2018 г., на общо събрание на Българския национален комитет на ICOM, проф. д-р Светла Димитрова—директор на РЕМО „Етър“, е избрана за член на Управителния съвет на организацията, а от есента на 2022 г. става негов председател.
През 2016 г. проф. д-р Светла Димитрова подновява контактите между музея и Европейската асоциация на музеите на открито (
Association of European Open-air Museums). Днес Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ е част от асоциацията.
През 2017 г., по време на Генералната конференция на 39-та сесия на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) в Париж,
град Габрово е избран за творчески град на занаятите и фолклорното изкуство. Музей „Етър“ участва активно в подготвяне кандидатурата на Габрово за включване в
Мрежата от творческите градове на ЮНЕСКО. Проектът на Община Габрово е подкрепен от Националната занаятчийска камара, Съюза на българските музикални и танцови дейци и Националната комисия на България за ЮНЕСКО.
През май 2013 г. музей „Етър“ става член на
Сдружение „Български музеи“. Организацията, създадена през 2012 г., защитава правата и интересите на българските музеи пред държавни и общински органи и организации, пред юридически и физически лица в страната и чужбина; популяризира тяхната дейност; подпомага развитието на музеите и разширява обмена на информация между тях; утвърждава етичните и научни стандарти в областта на науката и изкуствата; осъществява дейности, свързани с развитие и насърчаване на музейната дейност.
През 2017 г. музей „Етър“ се присъедини към партньорската мрежа на
Фондация за творчество и занаятчийство „Микеланджело“. Международната организация с нестопанска цел „Микеланджело“ стимулира и популяризира майсторския и креативен подход при изработката на различни изделия. РЕМО „Етър“ е единствената българска организация и единствения музей в партньорската мрежа до момента.
През годините музеят е получавал многократно финансова подкрепа за свои проекти от
Министерство на културата. Чрез последния проект—„Как се вади шарлан“, музей „Етър“ успя да преустрои и подобри визуалния разказ в една от своите постоянни експозиции Шарланджийската работилница. През 2016 година Министерството отпусна средства и за реализирането на една от образователните програми на музея „В света на старопланинската възрожденска архитектура“.
През 2013 г. благодарение на финансовата подкрепа на
„Америка за България“ в музей „Етър“ е открит Музеен детски център. В него децата се запознават с различни занаяти и домашни дейности на принципа „учене чрез опит“. Центърът показва на малките си посетители богатството на българската празнична традиция и народните обичаи, предлага им участие в тематични ателиета за изработване на мартеници, сурвакници, коледни картички, еньовденска китка, бостанско плашило и други.
От 2015 година музей „Етър“ работи в партньорство с
Център за неформално образование и културна дейност АЛОС за провеждането на
Арт симпозиум за лендарт и кинетично изкуство КЕВИС. От 2017 г. изданията на симпозиума се реализират с подкрепата на „Загорка“ АД, Дерони“ ООД, „ВАС“—Габрово и „Херб системтехник интернешънъл“ ЕООД—Габрово. През 2017 г. АЛОС е съорганизатор на първата младежка секция към Майсторската надпревара по време на Международния панаир на традиционните занаяти в „Етър“.
Регионален ресурсен център за култура „Фабриката“ е дългогодишен партньор на РЕМО „Етър“ в реализирането на различни проекти в областта на занаятите и дизайна. Част от съвместните инициативи на институцията и неправителствената организация са: „Европейска мрежа за занаяти и дизайн“, „Занаятчийското обучение като втори шанс—Chance It“, обособяване на АртЗона в рамките на Международния панаир на традиционните занаяти и др.
Музей „Етър“ е член на Асоциация „Луди млади“, чиято цел е да подпомага опазването, развитието и популяризирането на народните и художествените занаяти и националните традиции и култура, както и да съдейства за тяхното социализиране.
РЕМО „Етър“ присъства в първата интерактивна туристическа платформа
iLoveBulgaria, която предоставя информация за забележителностите на България, промотира продукти и услуги на бизнеса, свързан с туризма, културата и историята.
Музей „Етър" многократно получава „Сертификат за качество" от международния туристическия сайт
TripAdvisor. Наградата е за постоянно поддържан висок стандарт на предлаганите услуги и атракциони. Сайтът използва специален алгоритъм, който отчита количество и актуалност на отзиви и коментари от посетители на музея.
Музей „Етър“ има установени дългогодишни партньорски отношения със
Сдружение „Деветашко плато“—неправителствена организация със седалище в с. Летница. Дейностите на сдружението са насочени към опазване на природните и културни богатства на района, неговите традиции и наследство, към развитие на Деветашкото плато като привлекателно място за живеене, бизнес, туризъм и свободно време. Съвместно с чуждестранни партньори сдружението разработва проекти за културен обмен на млади хора, които идват в България да се запознаят с традициите, да усвоят местни занаяти. Музей „Етър“ присъства в почти всички програми на сдружение „Деветашко плато“.
Партньорството между РЕМО „Етър“ и
Сдружение „Мещра—традиционни знания и занаяти" започва през 2016 г., когато двете организации стартират образователната програма
„В света на старопланинската архитектура“. От 2017 г. инициативата се осъществява с финансовата подкрепа на Камарата на архитектите в България.
От 2016 г. Регионален етнографски музей на открито „Етър“ и
Регионално сдружение на общините „Централна стара планина“ работят в партньорство за реализиране на „Европейски дни на художествените занаяти“.
През 2017 година в музей „Етър“ се проведе Първият национален панаир на музейните сувенири. В рамките на събитието, в партньорство със
SmartFabLab (лаборатория за дигитално производство), се реализира творческа работилница по дизайн-мислене. В рамките на панаира бе представена и изложбата „София за вкъщи“ на
Студио „Комплект“, която представя осем прототипи на сувенири за столицата. Идеята на създателите й е чрез нея да зададат нови подходи в комуникацията с различни публики. „София за вкъщи“ променя възприятието за идентичност на българските сувенири и разширява представата за тях чрез нови дизайн обекти.
В началото на 2018 г.
Ideal Standard отправя покана към музей „Етър“ и архитектурния колектив, спечелил първо място в конкурса за преустройство на хотел „Странноприемница", да се включат в етапа на гласуване на проектите, които участват в конкурса „Ideal Standard Баня на годината 2017“. Ideal Standard откупува проекта „Гранд Колониал“ (идейна концепция за хотелска баня) и го предоставя на проектантите за адаптиране и използване при реализацията на бъдещата реконструкция на хотел „Странноприемница“. Автори на премирания проект за хотела в „Етър“ са арх. Андрей Андреев и арх. Петя Николова (
Another Studio) и арх. Милена Фетваджиева (
Urbanviva architectural studio).
В началото на 2018 г. музей „Етър“ подписва договор за сътрудничество с Националната художествена академия. На територията на музея се реализират няколко учебни практики на студенти от катедра „Метал“ и катедра „Рекламен дизайн“.
Музей „Етър“ и Национален музей „Димитрие Густи“—Румъния, подписват споразумение за партньорство през 2019 година.
Музей „Етър“ поддържа дългогодишни партньорски отношения със следните музеи на открито: