Музеен център (Кръстник-Колчов хан)

В началото на месец март 2024, годината в която музей „Етър“ навършва шест десетилетия, Кръстник-Колчов хан за първи път в своята история е отворен за посетителите. Превърнат в Музеен център той предлага вълнуващи преживявания на малки и големи, без да е необходимо допълнително заплащане.
История на сградата
Още със създаване си вътрешните помещения на сградата не са замислени като експозиция, отговаряща на уредбата на намиращия се в Габрово през XIX век Кръстник-Колчов хан. Именно той е ползван за модел на постройката в музея, която е градена и адаптирана в периода 1974–1977 година, с цел в нея да се разположат работни места на част от служителите и фондохранилище. Приземният етаж първоначално е използван за столова, а на по-късен етап там се уреждат временни изложби. Доскоро посетителите имат представа за тази сграда, която е най-голямата в музей „Етър“, само отвън.
Екипът на музея дълго време търси възможности да отвори Кръстник-Колчовия хан за посетители, но сериозни препятствия са разположението на помещенията, липсата на вътрешна връзка между отделните етажи, както и влагата в определени части от сградата.

Благодарение на проект „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“ сградата е превърната в Музеен център и вече е достъпена за посетители. В добре адаптираните пространства могат да се уреждат големи изложби и да се провеждат различни творчески работилници. На първо ниво има кино-зала, а на трето – помещение с интерактивна дъска за семинари и презентации. За хората с двигателни увреждания функционира вътрешен асансьор, чрез който се достига до всяко от съществуващите три нива. Изградени са и вътрешни стълби, които свързват отделните етажи. В сградата вече има и тоалетни, включително за хора с увреждания.
* * *
Актуални изложби
Кулинарната история на България
Изложбата представя колоритната колекция на габровеца Марин Лесев. Събирана в продължение на 30 години тази съкровищница от издирени и съхранени печатни издания и ръкописи ще ви въвлече в богатството на българската кухня. Изложбата включва редки и непоказвани до сега печатни текстове.
* * *
Нов поглед към традицията в текстила
Изложба на студенти от специалност „Текстил – изкуство и дизайн“ НХА, София.

Експозицията включва творби, обхващащи сферата на текстилното изкуство и текстилния дизайн. Изложбата цели да покаже връзката между традицията в областта на текстила и нейното претворяване в съвременността. Студентите, обучаващи се в специалността, и техните преподаватели печелят множество награди в областта на съвременното текстилно изкуство, живописта, рисуването; участват в редица изложби и професионални форуми.
* * *